سبک زندگی

کابینت‌ ام دی اف چیست؟

کابینت طرح‌ام دی اف چیست؟ ‌ام دی اف ورقه‌ای است که از ترکیبات چوبی ساخته می‌شود. این ماده یکی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین مواد در صنعت مبلمان و ساخت وسایل چوبی مانند سرویس خواب، کابینت آشپزخانه و … است. MDF که مخفف Medium Density Fibreboard است به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است. این تخته از فیبر چوبی ساخته می‌شود و می‌تواند تراکم‌های متفاوتی داشته باشد.

فیبر چوبی ترکیبی از تکه‌های ریز چوب است که به صورت بسیار فشرده ساخته می‌شود. در کنار این ترکیب مقداری ماده رزین و موم نیز استفاده می‌شود. پس از آن در معرض گرما قرار گرفته و کاملاً فشرده می‌کنند. در واقع با فشار زیاد پرس شده تا تخته‌ای در ابعاد و تراکم معین ساخته شود.تا به این جا مفهوم تخته فیبر را در عبارت MDF متوجه شدیم.

حال باید ببینیم چگالی متوسط در این تعریف به چه معناست؟ چگالی پایین در تخته فیبر، خرده چوب نامیده می‌شود. این نوع تخته را نئوپان می‌نامیم. نئوپان از ذرات کوچک‌تری ساخته شده و حتی گاهی اوقات در ساخت آن از خاک اره استفاده می‌شود. به همین دلیل است که نئوپان نسبت به‌ام دی اف قیمت پایین‌تری دارد.

حال اگر ساخت این تخته فیبر با چگالی متوسط انجام شود، تخته ساخته شده‌ام دی اف نام می‌گیرد. این تخته چوب تراکم بالاتری نسبت به نئوپان دارد. تخته فیبر با تراکم بسیار بالاتر نیز وجود دارد که HDF یا تخته سنگ نامیده می‌شود. HDF‌ها معمولاً گرما و فشار بیشتری احتیاج دارند اما بدون مواد چسبی ساخته می‌شوند. با توجه به توضیحات گفته شده‌ام دی اف نسبت به نئوپان و HDF چگالی متوسطی دارد.

راهنمای خرید کابینت آشپزخانه

مزایا و معایب کابینت‌ ام دی اف

کابینت‌های‌ام دی اف دارای مزایایی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

ساخت ورقه‌های‌ام دی اف نسبت به ورق‌های چوبی هزینه پایین‌تری دارد. به همین دلیل انتخاب‌ام دی اف برای ساخت کابینت بسیار مقرون به صرفه است و قیمت مناسبی دارد.

از آنجایی که برای ساخت‌ام دی اف از خرده چوب استفاده می‌شود، می‌توان چوب‌های بازیافتی را دوباره استفاده کرد و با این کار به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌شود.

در ساخت کابینت MDF می‌توان از انواع مختلفی از روکش‌ها در طرح و رنگ‌های مختلف استفاده نمود. به همین دلیل تنوع بالایی از‌ام دی اف‌ها برای ساخت وسایل چوبی مختلف در دسترس است.

ام دی اف سطح بسیار صافی دارد و چسباندن مواد دیگر روی آن بسیار ساده است.

برای ساخت‌ام دی اف از چسب و مواد رزینی استفاده می‌شود. وجود این مواد شیمیایی باعث می‌شود حشرات و آفاتی مانند موریانه نتوانند به آن آسیب بزنند.

ام دی اف برخلاف چوب در مقابل سرما و گرما دچار انبساط و انقباض نمی‌شود.

ام دی اف‌ها به راحتی شکل می‌پذیرند و همین امر سبب می‌شود شکل‌های مختلفی از آن ایجاد شود.

قرار گرفتن روکش‌های مختلف بر روی‌ام دی اف کمک می‌کند بتوانید طرح‌هایی مانند چوب طبیعی را بر روی آن قرار دهید.

هماهنگی با عناصر مختلف موجود در خانه و قسمت‌های مختلف دکوراسیون.

ام دی اف عایق مناسبی برای صدا و حرارت است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا