تابلوسازی رضا
اقتصادیجامعه

پروژه طلای سقز در چند قدمی بهره‌برداری

پروژه طلای سقز به عنوان «پروژه پیشران اقتصاد استان کردستان» و بزرگترین پروژه طلا در منطقه قرار است با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۵ میلیون دلار و با هدف تولید ۵۰۰ کیلوگرم شمش طلا در سال، سال آینده به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش زریان ، آخرین وضعیت پیشرفت پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز با حضور استاندار کردستان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) و شرکت توسعه معادن طلای کردستان صبح امروز در سنندج تحلیل شد.

استاندار کردستان در این نشست ضمن قدردانی از زحمات مجموعه تاصیکو و شرکت توسعه معادن طلای کردستان در راستای اجرای این پروژه ملی، اظهار کرد: پیرو جلساتی که با مدیران ارشد شستا پیرامون توسعه سرمایه‌گذاری در استان کردستان برگزار شده است، بر این باوریم که مشابه با حوزه کشاورزی که جزو قطب‌های مطرح کشور هستیم، بایستی با تغییر نگرش مدیران و بدنه کارشناسی ارگان‌های ذیربط در کردستان نسبت به حوزه صنعت، در این حوزه نیز تحولات اساسی ایجاد کنیم.

زارعی‌کوشا با اشاره به برکات سفرهای استانی رئیس جمهور به کردستان و نگاه ویژه وی به پروژه‌های مشابه با پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز، افزود: رزومه دولت سیزدهم در کردستان بسیار مطلوب بوده و با حمایت همه‌جانبه از این پروژه نیز، تلاش خواهیم کرد تمام بسترهای لازم برای بهره‌برداری در سال آینده را برای شرکت توسعه معادن طلای کردستان فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: توجه ویژه به صنایع پایین‌دستی نیز از موضوعاتی است که بایستی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد چرا که موجب گسترش دامنه اشتغال در منطقه و ایجاد ارزش افزوده می‌‌شود.

استاندار کردستان ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده توسط شرکت توسعه معادن طلای کردستان در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، خواستار اجرای موضوعات زیرساختی و کلان در سطح شهرستانی و استانی از این طریق شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین نیز در این نشست اظهار داشت: شرکت توسعه معادن طلای کردستان از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) و وابسته به شستا است که از سال ۱۳۹۲ در استان کردستان با هدف طراحی، ساخت و بهره‌برداری از معادن طلا و فلزات گران‌بهای منطقه سقز، تاسیس شده است.

امیرحسین نادری افزود: پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۵ میلیون دلار با هدف تولید ۵۰۰ کیلوگرم شمش طلا در سال از آذرماه سال ۱۴۰۱ به دنبال کلنگ‌زنی توسط رئیس جمهور عملیاتی شد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در اواخر سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که خوراک این کارخانه از معدن طلای قلقله با ذخیره قطعی ۳۰ میلیون تن کانسنگ تامین خواهد شد.

وی تاکید کرد: این پروژه بزرگترین پروژه طلا در منطقه کردستان خواهد بود که با عنوان «پروژه پیشران اقتصاد استان کردستان» نامگذاری شده است و بالغ بر ۵۰۰ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را برای مردم منطقه به ارمغان خواهد آورد.

مدیرعامل هلدینگ صدرتامین در این جلسه با تشریح وضعیت فعلی پروژه و با بیان اینکه بخش اصلی مهندسی کار به پایان رسیده و طی دو ماه آینده سفارش‌گذاری تجهیزات اصلی خط تولید کارخانه انجام خواهد شد، افزود: عملیات خاکبرداری پروژه که حجم قابل توجهی از فرآیند احداث بوده، به پایان رسیده و در مدت زمان باقیمانده از زمان سفارش گذاری تا تحویل تجهیزات خط تولید کارخانه، سازه‌ها و بسترهای لازم برای نصب آنها، اجرایی خواهد شد.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، خواستار حمایت ویژه مسوولین ذیربط استان کردستان، علی الخصوص استاندار این استان در زمینه‌های مرتبط با پروژه شامل رفع موانع و مشکلات پروژه در ارگان‌های دولتی جهت صدور مجوزات حین اجرا و همچنین همکاری در زمینه واگذاری محدوده‌های معدنی مستعد طلا در منطقه کردستان در راستای تضمین تامین خوراک کارخانه استحصال طلای سقز و نیز توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری در فاز توسعه این کارخانه شد.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن طلای کردستان در پایان این جلسه به تشریح موانع و مشکلات جاری پروژه در سطح شهرستان و استان پرداخت و با تشکر از همراهی و حمایت‌های فرماندار شهرستان سقز در مدت زمان آغاز پروژه تاکنون، از اعلام حمایت استاندار کردستان نیز قدردانی و ابراز امیدواری کرد، با حمایت مسوولین ارشد استان در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و بهینه‌سازی هزینه‌ها، بتوانیم شاهد بهره‌برداری از این پروژه ملی در استان کردستان باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا