جامعه

ورودی آب به مخزن سد مهاباد صفر است

مدیر امور آب مهاباد گفت: سال گذشته دبی ورودی آب به سد مهاباد ۵.۵ مترمکعب در ثانیه بود اما اکنون ورودی آب به مخزن سد صفر است و خروجی آب سد تنها برای شرب در حدود ۸. مترمکعب در ثانیه است.


رضا جهین افزود: سال گذشته در بهمن ماه حجم آب ذخیره شده در سد مهاباد ۷۴ میلیون مترمکعب بود اما امسال به دلیل کاهش بارندگی‌های پاییزه و کم شدن آب ورودی از رودخانه‌های منتهی به این سد، حجم آب کاهش یافته است.

او بیان کرد: هم اکنون حجم آب ذخیره شده پشت مخزن سد مهاباد به ۶۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است که در مقایسه با سال گذشته ۱۴ میلیون مترمکعب کمتر است.

جهین اضافه کرد: هم اکنون تراز سد مهاباد به یک هزار و ۳۴۲.۱۴ متر کاهش یافته است که سال قبل این مقدار نیز ۲ متر بیشتر از امسال یعنی یک هزار و ۳۴۴.۵۵ متر بود.

مدیر امور آب مهاباد گفت: سال گذشته دبی ورودی آب به سد مهاباد ۵.۵ مترمکعب در ثانیه بود اما اکنون ورودی آب به مخزن سد صفر است و خروجی آب سد تنها برای شرب در حدود ۸. مترمکعب در ثانیه است.

جهین در خصوص کاهش بارندگی‌ها در مهاباد یادآور شد: سال گذشته تا بهمن ماه ۲۷۱.۳ میلی متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی تاج سد مهاباد ثبت شده بود اما امسال این مقدار به ۱۰۷.۳ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است.

او اظهار کرد: در راستای کمک به حفظ محیط زیست و احیای تالاب‌های این شهرستان، سال آبی گذشته ٨ میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب‌های بین المللی «قوپی باباعلی» و «کانی برازان» رهاسازی شد.

مدیر امور آب مهاباد با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵۶ میلیون مترمکعب آب از مخزن سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه و آبیاری مزارع کشاورزی رهاسازی شد به ایرنا گفت: براساس برنامه ابلاغی با توجه به وضعیت مطلوب بارندگی و مدیریت مخزن سد، ۶۱ میلیون برای کمک به احیای دریاچه ارومیه و ۸۸ میلیون مترمکعب برای بخش کشاورزی رها سازی شد.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا