اقتصادی

قیمت مرغ دوباره از ۸۰۰۰۰ به ۱۰۰۰۰۰ رسید

دبیر انجمن طیور کشور:
هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ۶۰ هزار تومان و در بازار بسته به انصاف فروشنده ها ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.
پس از خروج ۴۲۰۰ محصول دامی، قیمت تمام شده مرغ افزایش یافت و باعث شد برخی تولیدکنندگان فاقد سرمایه در گردش لازم برای تولید باشند و به همین دلیل تولید را متوقف کرده و یا با کاهش ظرفیت تولید می کنند.
مرغ در بازار کمتر است و قیمت مرغ در بازار نیز به دلیل نبود مرغ در بازار افزایش یافته است.
وی افزود: قرار بود ماهانه ۱۱۰ میلیون قطعه گوشت مرغ تولید شود که به نظر می رسد این حجم تولید محقق نشده است.
وی تصریح کرد: پس از حذف ۴۲۰۰ راس مرغ، قیمت تمام شده مرغ افزایش یافت و برخی از تولیدکنندگان سرمایه در گردش لازم برای تولید را نداشتند و به همین دلیل تولید متوقف شد و یا با ظرفیت پایین محصول تولید می کردند.

فرویی گفت: میزان لازم برای جوجه کشی ۲۰ هزار واحد گوشت مرغ ۴ تا ۵ میلیارد تومان سرمایه در گردش است که برخی مرغداران توان تامین آن را ندارند بنابراین تولید نیز کاهش یافته است.وی تاکید کرد: با وجود وعده تامین سرمایه در گردش پرورش دهندگان طیور به صورت اعتباری این امر محقق نشد.

دبیر انجمن طیور کشور ادامه داد: از سوی دیگر با افزایش قیمت گوشت قرمز تقاضا برای گوشت مرغ ارزان قیمت افزایش یافت.

وی گفت: قیمت مصوب مرغ زنده ۵۲ هزار تومان و برای مصرف کننده ۷۳ هزار تومان است اما در حال حاضر هزینه تولید گوشت مرغ زنده به ۵۷ هزار تومان افزایش یافته و این محصول ۶۰ هزار تومان درب مرغداری تولید می کند. . در مزرعه و در بازار به انصاف فروشندگان از ۸۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

فرویی ادامه داد: دستگاه های نظارتی و اتحادیه فروشندگان طیور و ماهی نیز باید بر قیمت مرغ در بازار نظارت داشته باشند تا با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

وی با بیان اینکه اگر دولت از خرید مرغ منصرف شود و دستوری برای تعیین قیمت نباشد، تولید و قیمت این محصول متعادل می شود، گفت: قیمت مرغ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، در صورت قیمت مرغ. در بازار افزایش می یابد. و مردم خرید خواهند کرد و اگر این کار را نکنند، تولیدکنندگان مجبور به کاهش قیمت می شوند.

وی در پاسخ به وضعیت تامین منابع پرورش طیور گفت: کمبود درآمد وجود ندارد اما با وجود این بسیاری از طیور توان تامین نهاده های لازم را ندارند.بر اساس این گزارش، یکی از اولین اطلاعیه های وزیر جدید جهاد کشاورزی، اعطای وام و فروش محصولات دامی به مرغداران است که با توجه به مشکل تامین سرمایه در گردش مرغداری، راهکار مناسبی است.

پس از حذف ارز واردات محصولات دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تامین غذا با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی (با افزایش ۷ برابری)، برخی مرغداری ها نتوانستند سرمایه در گردش لازم برای تامین محصولات دامی را تامین کنند.
.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا