اقتصادی

برداشت اسکناس از خودپردازها بدون کارمزد

بانک مرکزی: برداشت اسکناس از خودپردازها کارمزدی ندارد
محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ کارمزد ساتنا و پایا نسبت به سال ۹۹ تغییر نکرده، گفت: ️برداشت وجه نقد از خودپردازها به هیچ وجه کارمزدی ندارد.
️بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار بانک مرکزی نرخ خدمات حضوری و الکترونیکی شبکه بانکی را به‌روزرسانی کرد که آخرین به‌روزرسانی آن در سال ۹۹ بود.
️در سال ۱۴۰۰ هیچ تغییری پیدا نکرد و در سال ۱۴۰۱ تغییراتی انجام شد و آنچه که الان ابلاغ شده، مربوط به تغییر نرخ خدمات کارمزد بانکی در سال ۱۴۰۲ است که در ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

محمدرضا مانی در خصوص کارمزد خدمات و تراکنش های مالی یکتا گفت: بانک مرکزی نرخ خدمات حضوری و الکترونیکی شبکه بانکی را که آخرین بار در سال ۱۳۹۸ بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار به روز شد، به روز کرد. در سال ۱۴۰۰ تغییری ایجاد نشد، در سال ۱۴۰۱ تغییری رخ داد و آنچه اکنون منتشر می شود مربوط به تغییر نرخ خدمات بانکی در سال ۱۴۰۱ است که در ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی اعلام شده است.

وی افزود: پیرو ابلاغ بانک مرکزی نرخ خدمات حضوری بانک ها از ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری اجرایی شده است اما نیازمند ارائه مجموعه خدمات بانکداری الکترونیک و زیرساخت شبکه بین بانکی است که تیرماه ۱۴۰۲ است. و از تاریخ ۴ اطلاع رسانی شد.

به گفته وی، میانگین نرخ خدمات بانکداری الکترونیک در شبکه بانکی نسبت به سال ۱۳۹۸ ۲۰ درصد افزایش یافته است.

مدیر نظارت بر نظام پرداخت بانک مرکزی درباره نرخ نقل و انتقال کارت گفت: پیش از این کف سود ۶۰۰ تومان با ۲۰ درصد افزایش به ۷۲۰ تومان بود و سقف آن بستگی به مبلغ حواله دارد.

همچنین پول یکتا بابت تراکنش های خرید مربوط به پایانه های فروش اینترنتی و یا فروش حضوری از طریق دستگاه های نقطه فروش آنلاین کارت (POS) وجهی از مشتری کسر نمی کند، اما از صاحب دستگاه POS کسر می شود. مقدار کمی استبه گفته این مقام بانک مرکزی؛ به طور متوسط ​​۴۰ درصد از دارندگان دستگاه POSE تنها ۱۰۰۰ تومان در روز و ۶۰ درصد دارندگان دستگاه POSE کمتر از ۲۰۰۰ تومان در روز پرداخت می کنند.

با توجه به تعداد تراکنش ها، کسانی که به طور میانگین روزانه ۱۰ تراکنش انجام می دهند، ۱۲۰ تومان افزایش داشته اند. یعنی روزانه ۱۲۰۰ تومان و کسانی که ۲۰ معامله انجام می دهند، ۱۲۰ تومان یا ۲۴۰۰ تومان به عنوان کارمزد معاملاتی اضافه می کنند که ۶۰ درصد فروشندگان پوز را پوشش می دهد. بنابراین برای کسب و کار مخل نیست.

مانی یکتا گفت: ۳ درصد از مبلغ تراکنش طبق موازین بانکی در سراسر دنیا شارژ می شود. در کشور ما اصل این کارمزد را بانک پرداخت می کند که ۱۰۰۰۰ یا ۲ ده هزار در نظر گرفته می شود.

مدیر نظارت بر نظام پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه برخی از مخاطبان برای انتقال پول بین بانکی به عنوان مثال در سراسر کشور یا از بانکی به بانک دیگر هزینه دریافت می کنند، گفت: در مورد حواله های بین بانکی یا سامانه های کارت، زمین مبلغ ۲۰ درصد است.پول برای حواله های بین بانکی از طریق روش های یکتا ساتنا، پایا و پول (پرداخت آنی) استفاده می شود و از سال ۱۳۹۸ هیچ تغییری در کارمزد ایجاد نمی شود، ضمن اینکه محدودیت های انتقال در این سامانه ها افزایش یافته است.

وی در ادامه توضیح داد که در مورد حواله ساتنا ۲۰۰ درصد مبلغ تراکنش را به خود اختصاص داده است که امسال نیز همین میزان است و بیشترین کارمزد ساتنا ۲۵ هزار تومان برای انتقال ۱۲۵ میلیون تومان بوده است که همچنان ادامه دارد. همان ۲۵۰۰۰ جلد. برای دریافت روزانه ۱۵۰ میلیون تومان کارمزد ۲۰۰ درصد دریافت می شود.

رئیس اداره نظارت بر نظام پرداخت بانک مرکزی گفت: از مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به بالا در سامانه ساتنا باید ۳۰ هزار تومان کارمزد پرداخت شود و سقف پرداختی شخصی برای انتقال وجه روزانه ۱۰۰ میلیون است. تومان و فرعی اسناد تجاری است، اسنادی مانند ۲۰۰ میلیون تومان وجود ندارد و اسناد بالای ۲۰۰ تومان قابل ارائه است.

پول یکتا درباره کارمزد انتقال سپرده ثابت نیز گفت: برای تراکنش های ۱۰۰ درصدی کارمزد ثابت شده است، اگرچه سقف سپرده ثابت قبلا ۵۰ میلیون تومان بود اما اکنون تا ۱۰۰ میلیون تومان در روز قابل انتقال است.در مدیر سامانه پرداخت آنی (پول) کارمزد ۲ درصد مانند قبل است و البته سقف انتقال در سامانه پول به ازای هر نفر ۱۰ میلیون تومان و روزانه ۱۵ میلیون تومان است.

وی تاکید کرد: این موارد مربوط به کارمزد شبکه بانکی از ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ اجرا می شود، تفاوتی بین بانک خصوصی و دولتی وجود ندارد و همه بانک ها نرخ سود یکسانی دارند.

مانی یکتا افزود: بانک‌ها به کلیه مشتریان ۳۰ درصد، به شرکت‌های دانش بنیان ۴۰ درصد و به بازنشستگان امام خمینی (ره) ۱۰۰ درصد در تمامی نرخ‌های سود اعلامی بانک مرکزی خواهند داد. ) کمیته امداد.

وی در خصوص برداشت وجه نقد از دستگاه های خودپرداز نیز گفت: در هر صورت برای برداشت وجه نقد از دستگاه های خودپرداز هزینه ای دریافت نمی شود. این بدان معنی است که فرقی نمی کند کارت خودپرداز از همان نام باشد یا خودپرداز دیگری. البته برداشت وجه نقد از این شعبه اگر کارت بانکی دیگری باشد، مثلاً اگر بخواهد مستقیماً با کارت بانک ملی از بانک سپه پول برداشت کند، می تواند تا سقف ۱۵ میلیون از این شعبه برداشت کند. پرداخت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا