سبک زندگی

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

رنگ کابینت آشپزخانه نخستین چیزی است که در دیدن نمای هر آشپزخانه به چشم می‌آید. از طرفی، زمان زیادی از زندگی خانم‌های خانه‌دار در آشپزخانه سپری می‌شود. از سوی دیگر، آشپزخانه‌های امروزی باز هستند و رنگ کابینت‌ها در برابر دید همه کسانی قرار می‌گیرد که در هال و پذیرایی خانه حضور دارند. این نکته را هم نمی‌توان ندیده گرفت که بسیاری از خانواده‌ها وعده‌های غذایی خود را نیز در این محیط میل می‌کنند.

همه این نکته‌ها دلیل کافی برای شما است تا رنگ کابینت‌های خود را با دقت و با توجه به اصول ترکیب‌بندی و هارمونی رنگ‌ها انتخاب کنید. اما آیا اصولی برای انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد؟

اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

برای انتخاب رنگ کابینت‌های آشپزخانه، اصول مختلفی را باید مورد توجه قرار دهید که بهتر است نگاهی به برخی از مهم‌ترین آنها داشته باشیم:

1- اندازه آشپزخانه را در نظر بگیرید
اندازه آشپزخانه شما نخستین عامل مهم در انتخاب رنگ کابینت‌ها است. در آشپزخانه‌های کوچک، شما باید از کابینت‌هایی به‌رنگ روشن استفاده کنید تا فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان دهد. در مقابل آن، دست شما در رنگ‌آمیزی کابینت آشپزخانه‌های بزرگ باز است و از هر رنگی می‌توانید در آنها استفاده کنید.

2- به نور آشپزخانه توجه داشته باشید
آشپزخانه‌های کم‌نور نیاز به کابینت‌هایی با رنگ روشن دارند، اما آشپزخانه‌های پرنور و روشن پذیرای هر رنگ کابینتی هستند. البته اگر آشپزخانه شما کوچک، اما پرنور است، باز باید انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را از بین رنگ‌های روشن انجام دهید.

3- هماهنگی رنگ کابینت با رنگ دیوارها و کف آشپزخانه را از یاد نبرید
یکی از نکته‌های مهم در انتخاب رنگ کابینت، هماهنگی آن با رنگ دیوارها و زمین است. البته اگر رنگ دیوارها و زمین از بین رنگ‌های خنثی انتخاب شده باشند، با هر رنگ کابینتی هماهنگ می‌شوند.

4- رنگ کابینت آشپزخانه را با رنگ دکوراسیون خانه هماهنگ کنید
یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در زمان انتخاب رنگ کابینت‌ها، رنگ غالب دکوراسیون در فضای زندگی شما است. برای مثال اگر شما از دکوراسیونی به سبک ایرانی و قالی‌های قرمز بهره می‌برید، کابینت‌های سیاه مینیمال مناسب شما نیست.

5- کابینت‌ها را در هماهنگی با سبک دکوراسیون خانه انتخاب کنید
سبک ساخت دکوراسیون آشپزخانه شما باید با سبک دکوراسیون خانه‌تان هماهنگ باشد. پس از آن نیز رنگ کابینت‌ها باید هماهنگ با سبک مورد نظر شما باشد. برای مثال، کابینت‌های مینیمال و مدرن را می‌توان به‌رنگ سیاه و خاکستری درآورد. اما این رنگ‌ها مناسب کابینت‌های کلاسیک نیستند.

6- سلیقه شخصی شما تعیین‌کننده است
در بین همه مواردی که گفته شد، گزینه‌های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. شما می‌توانید انتخاب‌های مختلفی با آشپزخانه‌ای به هر اندازه، با هر مقدار نور و با هر سبکی داشته باشید. در اینجا سلیقه شخصی شما وارد عمل می‌شود و انتخاب را نهایی می‌کند.

روانشناسی رنگ کابینت آشپزخانه

هر رنگ تاثیرات روحی و روانی خاصی بر روی انسان‌ها می‌گذارد که به اثرات روانی رنگ‌ها بر روی روان انسان یا روان‌شناسی رنگ‌ها معروف است. روان‌شناسی رنگ کابینت آشپزخانه هم از اصول کلی روان‌شناسی رنگ‌ها جدا نیست. به این ترتیب، پیش از انتخاب هر رنگی برای کابینت‌ها و فضای آشپزخانه، بهتر است این اثرات را بشناسیم و سپس با دیدی باز، رنگ دل‌خواه خود را انتخاب کنیم.

اثرات روانی و کاربردهای جدیدترین رنگ کابینت آشپزخانه

انواع رنگ‌ها می‌توانند به‌صورت یکدست یا ترکیبی در یک آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این رنگ‌ها جزو جدیدترین رنگ‌های کابینت به شمار می‌روند که مدتی است توجه بیشتری به آنها شده است. برای بررسی این رنگ‌ها، ابتدا نگاهی به اثرات روانی رنگ مورد نظر می‌اندازیم و سپس کاربرد آن را در یک آشپزخانه امروزی بررسی می‌کنیم:

کابینت سفید
سفید رنگی خنثی، و نمایانگر روشنی، پاکی و آرامش است. رنگی خالص و ناب که جزو گروه رنگ‌های سرد نیست، اما استفاده گسترده از آن فضا را سرد می‌کند. رنگ سفید فضای آشپزخانه شما را بازتر، بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهد. این رنگ برای آشپزخانه‌های کم‌نور هم رنگ بسیار مناسبی است. در صورت بزرگ بودن آشپزخانه و زیاد بودن کابینت‌های سفید، برای گریز از سرد شدن فضا، کمک گرفتن از رنگ‌های گرم یا قهوه‌ای چاره‌ساز است.

کابینت‌هایی با رنگ و طرح چوب
کابینت‌هایی با رنگ و طرح چوب روح طبیعت و فضای طبیعی را به زندگی شما می‌آورد. رنگ چوب طیف گسترده‌ای از کرمی روشن تا قهوه‌ای تیره را در بر می‌گیرد. استفاده از یکی از این رنگ‌ها یا ترکیبی از دو یا سه رنگ از بین آنها می‌تواند فضای آشپزخانه شما را زیبا، طبیعی و دل‌نشین سازد. رنگ کابینت آشپزخانه با طرح چوب بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌هایی به سبک روستیک یا روستایی است. البته استفاده از این رنگ و طرح در آشپزخانه‌های مدرن و کلاسیک هم زیبا و کاربردی است.

کابینت قهوه‌ای روشن
قهوه‌ای رنگی پرانرژی است که انسان را از نظر ذهنی و احساسی تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرمای این رنگ القاکننده گرمای خانواده، محبت و دوستی است. احساس آسایش و امنیت از دیگر اثرات وجود این رنگ در محیط است. یک نکته مهم دیگر درباره این رنگ، طبیعی بودن آن است. رنگ کابینت آشپزخانه قهوه‌ای یادآور طبیعت و درختان جنگل است. از بهترین ویژگی‌های رنگ قهوه‌ای آن است که این رنگ با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شود.

کابینت یاسی
رنگ یاسی یادآور شکوفه‌ها در فصل بهار و آغاز تابستان است. این رنگ نور را به فضای آشپزخانه شما می‌آورد. رنگی مرموز، اما دوست‌داشتنی و غیرقابل‌توصیف که در طول روز تغییر می‌کند و در هر زمان از روز، به‌رنگی متفاوت دیده می‌شود. رنگ یاسی کابینت‌ها در تابش نور ساعت‌های مختلف شبانه‌روز، رنگ‌های خاکستری-نقره‌ای تا آبی روشن را هم به نمایش می‌گذارد.

کابینت طوسی
طوسی رنگی بی‌تفاوت است و با توجه به نوع تیرگی یا روشنی آن، اثرات مختلفی در محیط می‌گذارد. طوسی روشن فضا را در حد تعادل نگه می‌دارد، اما طوسی تیره فضا را تیره و خفه می‌کند. البته یک طراح دکور باتجربه می‌داند از رنگ طوسی به چه مقدار و در ترکیب با چه رنگی استفاده کند که نتیجۀ کار رضایت بخش باشد. رنگ کابینت آشپزخانه طوسی مناسب دکوراسیون مدرن و مینیمال است. به‌ویژه که در کنار صفحه کابینتی از جنس سنگ کوارتز یا سنگ‌های براق دیگر به کار گرفته شود.

در پاسخ به این سوال که بهترین رنگ کابینت آشپزخانه چه رنگی است، هیچ‌گاه نمی‌توان پاسخ مشخصی داد. همان‌طور که گفته شد، انتخاب رنگ برای کابینت آشپزخانه به گزینه‌های مختلفی بستگی دارد و مجموع آنها است که باید مورد توجه قرار گیرد. پس از در نظر گرفتن همه موارد در انتخاب رنگ کابینت‌های یک آشپزخانه، سلیقه شخصی شما به میان می‌آید. در این شرایط از بین همه گزینه‌های مطرح، بهترین انتخاب خود را انجام دهید و فضایی دل‌نشین و زیبا برای خود فراهم کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا