تابلوسازی رضا
سایر

لباس کار چیست و چه کاربردی دارد؟

لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی بوده و کلیه کارکنان باید با لباس کار متناسب با محل کار در سر کار حاضر شوند. لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی محافظت می‌کند. ساده‌ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار یا کاپشن و شلوار (دو تکه) و یا لباس کار یکسره (یک تکه) و از جنس پلی‌استر پنبه، ویسکوز، کتان، فیلامنت یا ترکیبی از آنها استفاده می‌شود. لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تنه، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی محافظت می‌کند.

ساده‌ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار یا کاپشن و شلوار (دو تکه) و یا لباس کار یکسره (یک تکه) و از جنس پلی‌استر پنبه، ویسکوز، کتان، فیلامنت یا ترکیبی از آنها استفاده می‌شود.

کاربرد لباس کار

لباس کار به طور معمول پوششی است سراسری که شامل تنه، دست‌ها و پاها می‌باشد و بدن را از شرایط محیطی حفظ می‌نماید. لباس کار به طور اصولی و بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE به دو صورت وجود دارد. فرم اول به صورت پیراهن/کاپشن و شلوار (۲ تکه) و فرم دوم به صورت سرهمی (۱ تکه) که با نام‌های دیگری چون یکسره، بیلرسوت، کاورال نیز شناخته می‌شود.

انواع پارچه لباس کار

انواع پارچه لباس کار از به کار بردن درصد کتان و پلی استر یا کتان و ویسکوز تهیه می‌شود که درصدهای متداول آن به صورت 35% و 65%، 70% و 30% و یا کتان 100% می‌باشد که به طور مثال کتان 100% برای جوش‌کاری مناسب می‌باشد که نوع پارچه جین آن معروف می‌باشد.

تبادل حرارتی لباس کار

واضح است که هرچه الیاف به کار رفته شده در پارچه طبیعی‌تر باشد، تبادل حرارتی راحت‌تر است. بعضی لباس کارها در مشاغل به صورت اختصاصی هستند، مانند لباس‌های عایق سرما و رطوبت که مخصوص سردخانه‌ها هستند و یا لباس‌های نسوز مخصوص کوره‌ها و یا لباس‌های ضد آتش‌سوزی از جنس آزبست با روکش فسفات آلومینیوم یا سولفات آلومینیوم و یا عایق شیمیایی از جنس پارچه‌های PVC.

لباس‌های عایق حفاظتی در برابر گرما باید پوشش مخصوص از آلومینیوم داشته باشند که تا 90% اشعه مادون قرمز را برگشت می‌دهند که مناسب کار در کنار کوره‌ها می‌باشد.

الیاف به کار رفته در لباس کار

با انتخاب الیاف درست به کار رفته در لباس کار می‌توان حین حادثه آسیب به بدن را به حداقل رساند و از طرف دیگر برای اطفای حریق از مواد متناسب استفاده نمود تا هر چه سریع‌تر بتوان ابعاد جانی و اقتصادی حادثه را کاهش داد.

باید توجه نمود که معمولاً لباس کارهای مختلف از ترکیبی از الیاف تولید می‌شوند تا هم هنگام حادثه آسیب‌دیدگی را کاهش دهند و هم انعطاف و زیبایی لازم را داشته باشند. جنس پارچه لباس کار هم می‌تواند ترکیبی از الیاف طبیعی و یا الیاف طبیعی و مصنوعی باشد و در برخی موارد به صورت کلی از الیاف شیمیایی و صنعتی ساخته شود.

سخن آخر

در اینجا با لباس کار آشنا شدید پیشنهاد می کنم اگر دنبال بهترین تولیدی برای خرید لباس کار هستید تولیدی لباس کار نیک را فراموش نکنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا