تابلوسازی رضا
فرهنگ و هنر

در پی توهین به هنرمند کرمانج خراسان؛ وزارت ارشاد صداوسیما را مکلف به عذرخواهی کرد!

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون توهین به استاد هنرمند «سهراب محمدی» در شبکه سه سیما واکنش نشان داد.

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار متنی از دست اندرکاران تولید برنامه خودمونی شبکه سه سیما خواست تا نسبت به اشتباه مرتکب شده درباره اجرای یکی از قطعات مرحوم استاد «سهراب محمدی» توسط یکی از شرکت کنندگان اعلام برائت کند.

در متن منتشر شده از سوی دفتر موسیقی آمده است: «اقدام نسنجیده‌ای که در یک برنامه با ماهیت سرگرمی نسبت به هنر یگانه یکی از اساتید موسیقی رخ داد، خاطر بسیاری از دوستداران فرهنگ و هنر فاخر کشورمان را مکدر کرد.

دفتر امور موسیقی، تکلیف خود می‌داند به متولیان این برنامه و دوستان دلسوز برنامه ساز یادآوری کند، گرچه طنز و شوخی در فضایی موجه و به دور از توهین می‌تواند موجب نشاط و شادابی جامعه شود، لیکن آنچه رخ داد نه شوخی، بلکه توهین به یکی از مفاخر ارزنده موسیقی نواحی ایرانی بود که پژوهشگران و فعالان موسیقی کشور با تمام وجود برای بقای آن تلاش می‌کنند.

این اساتید گرانمایه با ساز و نوای جانسوزی که دارند از عشق می‌گویند و آنچه به‌صورت سهوی رخ داد، نسبتی با وقار و ادب ایرانی اسلامی فرهنگ ما ندارد.

دفتر امور موسیقی ضمن اینکه انتظار دارد تولیدکنندگان برنامه در همان فضا نسبت به این اشتباه برائت جویند، به اهتمام ویژه نسبت به حفظ کرامت بزرگان موسیقی نواحی ایران که هویت و شمایل فرهنگ این مرز و بوم را شکل داده‌اند، یادآوری و تاکید می‌نماید.

فراموش نکنیم که اساتید موسیقی نواحی ایران تمام عمرشان را در راه اعتلای موسیقی گذاشته‌اند و تا واپسین لحظات عمر خود دمی از تلاش نمی‌ایستند».

استاد سهراب محمدی (زادهٔ ۱۳۱۷ در مانه و سملقان – درگذشتهٔ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹)، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و نوازندهٔ دو تار کُرد ایران بود. او آخرین بازماندهٔ بخشی‌های خودبند کرمانج شمال خراسان بود که مدرک درجه یک هنری معادل دکتری نوازندگی و خوانندگی را نیز دریافت کرده بود.

او که از ١٠ سالگی نواختن دوتار و خواندن شعرهای کردی را آغاز کرده بود، تا آخرین لحظات عمرش دوتار خود را بر زمین نگذاشت.

در اردیبهشت ۱۳۹۷، مراسم تجلیل و بزرگداشت سهراب محمدی در مجتمع فرهنگی و هنری مانه و سملقان برگزار و در این مراسم از سردیس سهراب محمدی رونمایی شد و در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر نیز جایزهٔ باربد بهترین آلبوم موسیقی نواحی به آلبوم موسیقی «شمال خراسان» اثر سهراب محمدی تعلق گرفت.

استاد محمدی به دلیل وجود بیماری، در ۲۲ مرداد ۱۳۹۹، در سن ۸۲ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت. یادش جاوید و مانا.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا