جامعه

باسوادی بیش از۹٠ درصد جمعیت آذربایجان غربی

رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی: براساس آخرین سرشماری، نرخ باسوادی در استان در بین گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۹۰.۷ درصد و بین گروه سنی شش سال ۸۲ درصد است.

بر اساس سرشماری، در گروه سنی شش سال و بالاتر باسوادی زنان ۷۵.۷ درصد و مردان ۸۸.۳ درصد است.️واختلاف نرخ سواد در مناطق شهری با روستایی در استان، ۱۲.۲ درصد است و نرخ سواد در مناطق شهری ۸۶.۲ درصد و در مناطق روستایی ۷۴ درصد اعلام شده است.
️در گروه سنی شش سال به بالا، ارومیه با ۸۵.۴ درصد بیشترین و چالدران با ۷۲.۸ درصد کمترین شاخص باسوادی را دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مهاباد؛ رئیس اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: بر اساس آخرین سرشماری، نرخ باسوادی در استان برای گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۹۰٫۷ درصد است. و نرخ باسوادی برای گروه سنی ۶ سال ۹۰٫۷ درصد است. ۸۲ درصد بیش از ۹۰ درصد جمعیت آذربایجان غربی باسواد هستند.

نجف زاده افزود: بر اساس سرشماری ۷۵٫۷ درصد زنان و ۸۸٫۳ درصد مردان در گروه سنی شش سال به بالا باسواد هستند.

وی شکاف نرخ باسوادی شهری و روستایی استان را ۱۲٫۲ درصد عنوان کرد که از این میزان نرخ باسوادی شهری ۸۶٫۲ درصد و نرخ باسوادی روستایی ۷۴ درصد است.

نجف زاده همچنین درباره بیشترین و کمترین شاخص باسوادی در بین شهرستان های استان بیان کرد: ارومیه با ۸۵٫۴ درصد و چالدران با ۷۲٫۸ درصد در گروه سنی شش سال به بالا بیشترین شاخص باسوادی را داشته اند.

رئیس اداره ارزشیابی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی با بیان اینکه ۱۵۵۰ معلم سوادآموزی در استان وجود دارد، گفت: در سال تحصیلی گذشته ۳ هزار و ۲۸۵ مرد و ۱۸ هزار و ۱۴۱ زن از کلاس های سوادآموزی در استان بهره مند شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا