جامعه

استاندار آذربایجان غربی: وجود گسل فعال در خوی/ مقاوم سازی مساکن باید جدی تر اعمال شود

استاندار آذربایجان‌غربی‌ با اشاره به لزوم برنامه ریزی بلندمدت برای کاهش آثار سوء زمین لرزه در شهرستان خوی گفت: با توجه به اینکه این منطقه روی‌ گسل فعال قرار دارد باید مقاوم سازی بسیار جدی تر گرفته شود.
به گزارش پایگاه خبری زریان، محمدصادق معتمدیان پنجشنبه در جلسه هماهنگی مدیریت بحران با موضوع وقوع زلزله در بخش فیرورق‌ شهرستان خوی‌ که با حضور مدیران بخش‌های مختلف در فرمانداری خوی برگزار شد، افزود: مثل زلزله‌ایی که ۱۳ مهر امسال در بخش مرکزی خوی رخ داد باید از همه ظرفیت‌ها برای آوراربرداری اماکن مسکونی آسیب دیده استفاده کرد.

او اضافه کرد: همچنین ارزیابی‌های بنیاد مسکن باید با استفاده از همه ظرفیت‌ها به سرعت انجام و طی حداکثر ۷۲ ساعت یعنی تا پایان ساعت اداری روز شنبه نتایج اعلام شود.

معتمدیان ادامه داد: پیش از موضوع اسکان هم، در مرحله اول بحث خدمت رسانی و امدادرسانی، اسکان موقت و تغذیه باید با قدرت و سرعت در منطقه انجام شود و تلاش کنیم در این شرایط کنار مردم باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی‌ با اشاره به لزوم برنامه ریزی بلندمدت برای کاهش آثار سوء زمین لرزه در شهرستان خوی گفت: با توجه به اینکه این منطقه روی‌ گسل فعال قرار دارد باید کار اصولی بر مبنای کار علمی در منطقه صورت گیرد و مقاوم سازی بسیار جدی تر گرفته شود البته این امر بیش از همه نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

او با اشاره به تجربه خوب کسب شده از خدمات رسانی در زلزله مهر ماه امسال در بخش مرکزی خوی، در هماهنگی برای ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به زلزله زدگان تاکید کرد و یادآور شد: باید تمهیداتی اندیشیده شود که در این زمین لرزه هم، آورده‌ای که از سوی مردم برای بازسازی لازم است، کم باشد.

استاندار آذربایجان غربی گفت: طبق برآورد اولیه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی در شهر فیرورق و روستاهای تابعه آسیب دیده‌اند ولی تا شنبه و طی ۷۲ ساعت بعد از وقوع زلزله ارزیابی دقیق از میزان خسارت‌ها انجام و اعلام خواهد شد.

معتمدیان اظهار کرد: همچنین تا اواخر شب گذشته ۱۹۴‌ مصدوم‌ زلزله به مراکز درمانی مراجعه کردند که تنها ۲۴ نفر آنان بستری شدد که ۱۰ نفر مورد عمل جراحی قرار گرفته و باقی در صف انجام عمل جراحی هستند خوشبختانه بیشتر کسانی که به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند به صورت سرپایی معالجه و مرخص شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا