تابلوسازی رضا
اقتصادی

استاندار آذربایجان غربی: الگوی جدیدی در پایانه مرزی تمرچین ایجاد می شود

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اجرای کامل مصوبات جلسات شورای مبادلات مرزی استان و لازم الاجرا بودن مصوبات این شورا گفت: براساس ضرورت های مورد نیاز مرزهای بین المللی، الگوی جدیدی در پایانه مرزی تمرچین در کشور ایجاد می شود.

محمدصادق معتمدیان در جلسه شورای مبادلات مرزی استان با تاکید بر رفع مشکلات پایانه مرزی تمرچین و اجرای مصوبات شورای مذکور در این خصوص، افزود: در راستای افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری و همچنین افزایش ترانزیت، ضروری است موضوعات مربوط به ساماندهی مرز تمرچین در سریعترین زمان عملیاتی شود.

او همچنین با اشاره به اهمیت افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با اقیلم کردستان عراق، خاطرنشان کرد: در راستای دسترسی به دریای مدیترانه و انتقال کالا به بخش عمقی عراق و بازارهای هدف سوریه، توسعه زمینه های اقتصادی و زیرساخت های لازم در پایانه های مرزی تمرچین و حاج عمران ضروری است.

استاندار آذربایجان غربی به افزایش مبادلات تجاری با اقلیم کردستان عراق در دو سال گذشته نیز اشاره کرده و افزود: در دولت سیزدهم، روابط اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق به ویژه در مرزهای آذربایجان غربی ارتقاء یافته و هر سال بیش از یک میلیارد دلار صادرات به این اقلیم انجام شده و در این مدت شاهد افزایش ۲۵۰ درصدی ترانزیت و ۴۰ درصدی میزان صادرات به اقلیم کردستان عراق هستیم.

معتمدیان همچنین یکی از راهکارهای مهم برای افزایش مراودات تجاری و تسهیل در ترانزیت کالا به اقلیم کردستان عراق را افزایش مبادی مشترک مرزی دانسته و اضافه کرد: مطالعات و بررسی های لازم جهت افزایش تعداد درب های واحد مرزی از ۴ درب موجود به ۱۰ درب، در قالب درب های اختصاصی برای تردد خودروهای سواری، کالاهای فاسد شدنی و …، برای جانمایی و عملیاتی شدن این طرح در کوتاه ترین زمان صورت می گیرد.

او در پایان با تاکید بر رفع موانع و مشکلات موجود در پایانه مرزی تمرچین، گفت: با روانسازی امور در پایانه مرزی تمرچین، توسعه مراودات اقتصادی در این پایانه افزایش می یابد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا